26 lutego 2014

Homemade Granola

Dzisiaj będzie o czymś, co uwielbiam :) Nie ma lepszej i zdrowszej przekąski od granoli! Nie ma nic lepszego na mały i większy głód, gdyż jest pożywna i dostarcza organizmowi potrzebnej energii. Muszę przyznać, że zawsze mam słoiczek z granolą w szafce - taką, którą wypiekam samodzielnie.

Z poniższego przepisu wychodzi około 1 kg gotowej granoli, więc starcza na dłuższy czas. Zapraszam do wypróbowania! Jestem przekonana, że zakochacie się w niej tak samo, jak ja :)

DOMOWA GRANOLA

Składniki:
- 150 g ulubionych orzechów (najlepiej wymieszać kilka rodzajów)
- 50 g sezamu
- 50 g pestek słonecznika
- 100 g rodzynek
- 550 g płatków owsianych górskich
- 200 g miodu
- 150 g oleju
- 100 ml wody
- 1 łyżeczka esencji waniliowej

Piekarnik nagrzać do 140 stopni. Wymieszać miód, olej i wodę. Podgrzać masę do roztopienia się składników, ściągnąć z ognia, dodać wanilię. W misce wymieszać suche składniki i połączyć z masą miodową. Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć płatki na blachę równą warstwą. Wstawić do piekarnika i wypiekać przez 1 godzinę na jasnozłoty kolor - co 15 minut należy wymieszać granolę, by piekła się równomiernie. Po upieczeniu wystudzić i przełożyć do szklanego słoika.
Mieszanie jest bardzo ważne, bo inaczej płatki szybko się spalą. Należy też zwrócić uwagę, czy temperatura w piekarniku nie jest zbyt wysoka czy zbyt niska. Wypiekałam granolę w różnych piekarnikach i zawsze były to różne temperatury - trzeba popróbować i znaleźć odpowiednią dla swojego piekarnika. Smacznego!

*Przepis pochodzi z bloga White Plate

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...